Czystek -kiedy warto go stosować?

Czystek to jedno z ziół, które w ostatnim czasie bardzo zyskuje na popularności. Jego lecznicze i dobroczynne właściwości stają się coraz bardziej znane. Dlaczego warto stosować akurat to zioło?

Czym jest czystek?

Czystek to roślina, która występuje m.in. na południu Europy: w Grecji, Albanii, Włoszech. Można znaleźć ją także w Maroku, Tunezji, Turcji czy Libanie. W Polsce najbardziej popularny jest czystek sprowadzany z Krety (czasami pojawia się także albański).

Właściwości czystka

Skoro tak szeroko mówi się o zdrowotnych właściwościach czystka, warto dowiedzieć się, jakie zalety ma ta roślina.

Po pierwsze: duża ilość polifenoli. Są to substancje, które m.in hamują rozwój stanów zapalnych. Dzięki nim czystek ma silne właściwości antyoksydacyjne. Napar z jego liści oczyszcza organizm z toksyn i poprawia odporność.

Po drugie: właściwości oczyszczające. Nie tylko pomaga rozpuścić zatory i zakrzepy, ale i usuwa metale ciężkie z organizmu.

Po trzecie: właściwości przeciwzapalne. Czytstek likwiduje grzybicę, pomaga przy leczeniu łuszczycy czy czystek na trądzik.

Kiedy stosować czystek?

Ziele czystka, dzięki swoim leczniczym właściwościom może przydać się w wielu sytuacjach:

  • przy początkach przeziębienia oraz infekcjach górnych dróg oddechowych – jako silny antyoksydant czystek hamuje stany zapalne,
  • przy astmie, alergiach – polifenole często polecane są osobom z osłabionymi górnych drogami oddechowymi, więc picie czystka może ulżyć osobom, które cierpią na takie dolegliwości,
  • przy łuszczycy, trądziku,łupieżu – ponieważ ma właściwości przeciwzapalne może być stosowany w formie naparu, a także bezpośrednio na skórę. Stosuje się go również przy przyśpieszaniu gojenia ran,
  • przy zagrożeniu miażdżycą – ponieważ ochrania naczynia krwionośne, rozpuszcza zatory i zakrzepy,
  • podczas płukania zębów – ponieważ ma działanie antybakteryjne oraz delikatnie wybiela zęby,
  • przy nadmiernym poceniu – redukuje przykry zapach potu.

Jak widać, czystek ma wiele zalet. Warto wprowadzić picie naparu z niego do swoich codziennych rytuałów i cieszyć się dobrym zdrowiem.